Alman medyasından seçim yorumu: Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ı karşılaştırdılar

6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan zelzele felaketi sonrasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın resmen adayı olmasıyla birlikte seçim süreci de başladı… Milletlerarası medya kuruluşları da Türkiye’deki seçime büyük ilgi gösterdi. Her gün seçimlerle ilgili tahlil ve yorumlar milletlerarası medya kuruluşlarının sayfalarında ve ekranlarında yer alırken Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild de kapsamlı bir haber yayınladı.

“Anketlerde önde. Bu adam Erdoğan’a karşı ne kadar tehlikeli” başlığını kullanan Bild, “Bu adamın ayakta kalma gücü var! Uzun yıllara ve sayısız yenilgiye karşın 74 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak konumlandırdı” tabirlerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs’ta Erdoğan’a karşı yarışacağına dikkat çeken Bild, “Kılıçdaroğlu sahiden de 20 yıl iktidarda olan muhafazakar başkan Erdoğan’ı yenebilir. Son anketlerde Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bir oldukça önünde seyrediyor” tabirlerini kullandı. 6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan sarsıntı sonrasında bölgeye yardımlara giden Kılıçdaroğlu’nun bu ataklarının olumlu görüldüğünü yazan gazete, “Uzun mühletler boyunca Kılıçdaroğlu, yüksek sesle konuşan ve otoriter rolünü oynamayı seven Erdoğan’a karşı bir şey yapamaz üzere görünüyordu” yorumunu kullandı.

Marc Oliver Rühle isimli muhabirin haberinde, “Fakat artık birçok Türk 47 binden fazla insanın öldüğü yıkıcı sarsıntı sonrasında yardımların yavaşlığından cumhurbaşkanını suçluyor. Ve tam da bu noktada Kılıçdaroğlu devreye girdi: Felaket sonrasında hükümeti yetersizlikle suçladı ve güç yapısındaki yolsuzlukları açıkladı” denildi.

2010’dan beri Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başında olduğunu ve partisinin muhafazakarlara yönelik ve Kürtlere yönelik açılımlarda bulunduğunu yazan Bild, “Kendi etrafını kızdırma kıymetine sağcı partilerle ittifak kurdu ve CHP’ye başörtülü bayanları kabul etti. 2019’da CHP, İstanbul ve Ankara’da büyük kentleri kazandı ve Erdoğan’ın AKP’sinin uzun yıllardır bu kentlerde süren iktidarını sonlandırdı. Bu değişimin birinci işaretleri olarak yorumlandı” yorumuna da yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir