Bakan Yumaklı duyurdu… 3,8 milyar TL destek yarın hesaplarda

ANKARA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, küçükbaş hayvancılığın başşehri olan Van’dan müjde verdi.

Ziyaretlerde bulunmak üzere Van’a giden Yumaklı, Van Valiliğini ziyaret ederek, Vali ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı’dan kentteki yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Yumaklı, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Yüzyılı’nı, üretimin ve üreticinin yüzyılı yapma vizyonuyla çıktıkları yolda kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm vilayetlere ziyaretlerde bulunduklarını söyledi.

Van’da bitkisel üretimin geçen müddette 7 kat, süt üretiminin yüzde 133, ziraî hasılanın da son 21 yılda 19 kat arttığını lisana getiren Yumaklı, Van’ın potansiyelini geliştirmek ismine gelecek devirde de son 21 yılda yapılandan daha planlı, daha verimli, daha ekonomik ziraî üretim yapılabilmesi ismine dayanakların devam edeceğini vurguladı.

“HAYVANCILIK DESTEKLEME ÖDEMELERİNİ CUMA GÜNÜ ÜRETİCİLERİMİZİN HESAPLARINA AKTARMIŞ OLACAĞIZ”

Küçükbaş hayvancılığın başşehri olan Van’dan bir müjde vermek istediğini belirten Yumaklı, “Anaç koyun, keçi takviyesi ve sürü yenileme takviyesi başta olmak üzere birçok başlıkta toplam 3 milyar 870 milyon liralık hayvancılık destekleme ödemelerini bu cuma günü saat 18.00’den itibaren üreticilerimizin hesaplarına aktarmış olacağız. Tüm üreticilerimize güzel uğurlu olsun.” dedi.

Van özelinde iki muştuları daha olacağını söyleyen İbrahim Yumaklı, suyun ziraî üretim için son derece değerli olduğuna vurgu yaparak, “Van-Çaldıran Çubuklu Barajı ve Sulaması Projesi’nin ihalesini 2023 yılının sonunda yapmıştık. Hava koşulları müsaade ettiğinde barajın inşasına başlamış olacağız. 50 bin dekar sulama alanına sahip. 11 yerleşim yerindeki verimli tarım topraklarını suyla buluşturmuş daha verimli ve daha kaliteli üretimin temelini atmış olacağız.” dedi.

Bakan Yumaklı, Van merkez ve ilçelerinde 215 milyon lira maliyetli 11 taşkın muhafaza projesini 2024 yılı yatırım programına aldıklarını tabir ederek “Güçlü Türkiye’nin yolu güçlü tarımdan geçer. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu sözü bizim de düstur aldığımız bir konudur. Van’da bu manada güçlü tarımı oluşturmak ismine üretim yapan, emek sarf eden bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek kelamlarını tamamladı.​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir