Bakırköy Belediyesi cumartesi pazarı arazisini satışa çıkarttı… Yabancıya gitmesin kararı

Bakırköy Belediyesi, Bakırköy Adalet Sarayı’nın yaklaşık 100 metre kuzey doğusunda bulunan bin 772 metrekarelik arsayı satışa çıkardı. Resmi Gazete’de yer alan satış ilanına nazaran arsa için 70 milyon 895 bin 600 TL muhammen bedel belirlendi. Bu bedele nazaran yerin metrekare fiyatı 40 bin TL’ye geliyor. Satış ihalesi 20 Haziran 2023 tarihinde yapılacak.

BULUNDUĞU POZİSYON ÇOK DEĞERLİ

Satışa çıkarılan parsel, “Cumartesi Pazarı” olarak da bilinen arazinin bir kesimini oluşturuyor. Yaklaşık 160 bin metrekare olan 267 ada 175 nolu parsel 2021 yılında 8 başka parsele bölündü. Bakırköy Adalet Sarayı, imali yaklaşık 7 yıldır devam eden Bakırköy Belediyesi’nin yeni başkanlık binası ve Adalet Sarayı ile Bakırköy Belediye binası ortasına yapılması planlanmış olan hükümet konağı yerinin kuzeyinde kalan yaklaşık 40 bin metrekarelik arazi uzun yıllar, açık Cumartesi Pazarı olarak kullanıldı. Bakırköy Belediyesi 2021 yılında, açık Pazar yerini kapalı Pazar yerine çevirmek için proje başlattı. Açık Pazar yerinin içinde fakat kapalı Pazar yerinin bitişiğinde kalan 181 nolu parsel Bakırköy Belediyesi tarafından satışa çıkarıldı. Kelam konusu parselin satılması için, Bakırköy Belediye Meclisi’nden geçen ay karar çıkartıldı.

YABANCIYA SATIŞI BELEDİYE TARAFINDAN ENGELLENDİ

Resmi Gazete’de yayınlanan ilanın şartnamesinde ihalenin, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Unsuruna nazaran “açık teklif usulü” ile yapılacağı belirtildi. Süreksiz teminatın 2 milyon 126 bin 868 TL olduğu belirtilen ihale şartnamesinin 11. hususu dikkat çekiyor. Kelam konusu hususta şöyle deniyor: “İhale yerli isteklilere (T.C. Vatandaşı) açık olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir