Bir Whatsapp mesajına ne kadar sürede dönmek gerekiyor? ’48 saati geçerse ne olur?…’

Telefonumuzun ekranına daima bildirimlerin geldiği bu çağda gönderilen bir bildiri için cevap alma mühleti hayli daraldı. Her an ulaşılabilir olmak olağan hale geldi. Pekala bir Whatsapp bildirisine bir saat sonra karşılık versek ne olur? Hangi durumlarda iletiye geri dönüş müddeti uzayabiliyor.

Mesajınıza 5-15 dakika ortası karşılık veren bir insan sizi önemsiyordur. Hatta bir dakika içinde karşılık veren birinden bile daha fazla önemsiyor olabilir. Zira yazacağı şeyi iyi-kötü düşündüğünü varsayabilirsiniz. Bağlantı konusunda ihtimamlı ve dikkatli biriyle karşı karşıya olduğunuzu hiç çekinmeden söyleyebiliriz.

Bir vakitler gönderilen bildirilere çabucak dönebilmek ayrıcalıklı ve değerli bir özellikti. Her an ulaşılabilir olmak, 2000’li yılların başlarında daha akıllı telefonların yaygınlaşmadığı vakitlerde Blackberry üzere tek tük akıllı telefon markaları kullanıcılarına has bir durumdu. O vakitler Whatsapp üzere fiyatsız anlık iletileşme uygulamaları yoktu. Çok SMS göndermek ise kıymetliydi. Biriyle mi buluşacaktınız? Randevu yerine vaktinde gelip gelmeyeceğini bilemeyebiliyordunuz. Birine bir şey sormanız mı gerekti? O bireye ulaşmak saatlerinizi alabilirdi.

Şimdi ise birçok şahısta akıllı telefon var ve her an ulaşılabilir olmak artık sıradan bir özellik haline geldi. Hatta bunun ötesinde artık bir mecburilik oldu. Akıllı telefonların bu kadar hayatımıza girmesiyle, atılan iletilerde yanıt bekleme mühleti de daraldı. Artık attığımız bir bildirinin karşılığını beklemek için tahammülümüz kalmadı. Pekala bir Whatsapp iletisine ne kadar mühlet içerisinde dönmek makul kabul ediliyor? Ne kadar mühlet içinde yanıt verilmez ise özür dilemek gerekiyor?

MESELE UYGULAMANIN TASARIMI İLE İLGİLİ

Yüz yüze konuşmalarda yanıt vermek, yapılan araştırmalara nazaran yalnızca 200 milisaniye (0.2 saniye) sürüyor. Avustralya’nın Sydney Üniversitesi’nde Lisan Bilimi Profesörü NJ Enfield, “Yüz yüze iken o kadar süratli yanıt veriyoruz ki soru ile karşılık ortasındaki boşluğu algılayamıyoruz bile” diyor. İşte günümüzde anlık iletileşme uygulamalarını kullanırken hatta e-posta yollarken bile bu suratı bekler hale geldik.

Bu durum biraz insanların sabırsız olmalarından değil de iletileşme uygulamalarının dizaynından kaynaklanıyor. ABD’deki MIT Üniversitesi’nde profesör olan Sherry Turkle, “Anlık iletileşme uygulamaları, yüz yüze irtibatı taklit ederek tasarlanmış programlardır. Bu yüzden beşerler, yüz yüze bağlantıdaki üzere anında karşılık beklentisine girerler lakin bazen alamazlar” demekte.

Görgü kuralı uzmanı Diane Gottsman, “Bazen sizin için kıymetli olan bir ileti, karşı taraf için o kadar da kıymetli olmayabiliyor. Bu yüzden iletinize anında cevap alamayabiliyorsunuz” sözlerini kullanıyor.

YARIM SAAT İÇİNDE KARŞILIK VERMİYORSA

Muhtemelen iletinizi ilettiğiniz insanın size karşılık vermeden evvel halletmesi gereken bir kadro işleri vardır. Kendisine biraz vakit tanıyın. Yarım saat içinde sizi ziyadesiyle tatmin eden bir karşılık gelir.

1 saat içinde karşılık alamadıysanız önemsenmediğinizi düşünmeyin. En azından çabucak düşünmeyin. Bildiri attığınız kişi sinema yahut izliyordur. Ya da dikkatinin dağılmasını istemediği bir işle meşgul de olabilir. Tahminen de yalnızca bir saat boyunca yanıt vermesi için onu darlamayacağınızın farkındadır.

Mesajlarınıza 4-11 saat ortası karşılık veren biri için de değerlisiniz. Yalnız, moralinizi bozmak üzere olmasın, uzun mühlet susuz kalınca hatırlanan bir bardak su ya da aç kalınca akla gelen yemek kadar değerlisiniz.

Cevap almanız yarım günü geçti mi? Yani büsbütün kıymetsiz değilsiniz ancak çok bildiri attığınız kişinin çok önemsediği biri de sayılmazsınız.

Eğer ileti attığınız kişi telefonundan bir gün boyunca uzak kalmadıysa onun için öncelik olmadığınız garanti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir