Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (20 Haziran 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 75,92 dolardan süreç görüyor.

Dün 76,93 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,09 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 08.56 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,22 azalışla 75,92 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 71,14 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, Çin Merkez Bankasının gösterge borç verme faiz oranını beklenenin altında düşürmesi tesirli oldu.

Çin, 10 ay sonra birinci sefer bir yıllık ve beş yıllık kredi faiz oranlarının ikisini de 10’ar baz puan düşürdü. Ayrıyeten birçok büyük banka, Çin’de Kovid-19 sonrası toparlanmanın yavaş ilerlediği telaşıyla ülkeye ait 2023 ekonomik büyüme iddialarını düşürdü. Kelam konusu ekonomik bilgilerin akabinde dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de petrol talebi görünümüne ait telaşlar arttı.

Ayrıca, AB ve ABD merkez bankalarının tavırlarının faiz artırımı istikametinde olacağına dair beklentiler güçleniyor. Global merkez bankalarının faiz artırımına yönelik karar alacağı beklentisi, ekonomik yavaşlamayı beraberinde getireceği ve petrol talebini düşüreceği telaşlarını destekliyor.

Öte yandan, İran’ın ham petrol ihracatı ve petrol üretimi ABD yaptırımlarına karşın 2023’te rekor düzeye çıktı. Rusya ise bu ay deniz yoluyla taşınan dizel ve gazyağı ihracatını artırmaya hazırlanıyor. Talebin düşeceği ve arzın artacağına ait beklentiler petrol fiyatlarının aşağı istikametli hareketini destekliyor.

Brent petrolde teknik olarak 76,01 ile 76,04 dolar aralığının direnç, 75,87 ile 75,83 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol tipleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde süreç görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş kıymette değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir