Dışişleri: Sudan’dan tahliye operasyonları tamamlandı

Dışişleri Bakanlığı, “Sudan’da bulunan vatandaşlarımızın yurda dönüşlerinin sağlanması emeliyle 23 Nisan 2023 tarihinde başlayan tahliye operasyonlarımız, bugün (1 Mayıs) tamamlanmıştır. Gelinen evrede, bin 700’ü aşkın vatandaşımız ile takviye talep eden 22 ülkenin 300 civarında vatandaşının Sudan’dan inançlı bir formda tahliyesi sağlanmıştır” açıklamasını yaptı.

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ile Süratli Takviye Kuvvetleri ortasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı, Sudan’daki Türk vatandaşlarının tahliyesinin tamamlandığını bugün duyurdu.

Bakanlık’tan hususa ait şu açıklama yapıldı:

“Tüm milletlerarası teşebbüslere karşın çatışmaların devam ediyor olmasından ve sivil can kayıplarının artmasından telaş duyuyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Bakanımız ve diğer makamlarımız Sudanlı muhataplarıyla hadiselerin başından beri yakın temas içinde olmuş; itidal ve ateşkes davetlerinde bulunmuşlardır.

Sudan’da bulunan vatandaşlarımızın yurda dönüşlerinin sağlanması maksadıyla 23 Nisan 2023 tarihinde başlayan tahliye operasyonlarımız, bugün (1 Mayıs) tamamlanmıştır. Tahliye operasyonlarımızda, karayolu, denizyolu ve havayolu seçeneklerinin tümü kullanılmış; bu süreçte vatandaşlarımızın güvenliği planlamalarımızın odağında yer almıştır. Gelinen basamakta, bin 700’ü aşkın vatandaşımız ile takviye talep eden 22 ülkenin 300 civarında vatandaşının Sudan’dan inançlı bir halde tahliyesi sağlanmıştır. Sudan’da kalan vatandaşlarımızdan alınabilecek tahliye talepleri ayrıyeten değerlendirilecektir.

Sudan’da Sıhhat Bakanlığımızca ortak işletilen Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanının değişimine ait çalışmalarımız sürmektedir. Başta Etiyopya, Mısır, Sudan ve Suudi Arabistan olmak üzere, tahliye operasyonlarımıza katkı sağlayan tüm ülkelere şükranlarımızı sunuyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir