Eğirdir Gölü’nde 4 balık türü yok oldu, 6 tür tehdit altında

Türkiye Tabiatını Müdafaa Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölü’ne 1970’lerde bırakılan istilacı balık tipleri nedeniyle göldeki 10 doğal tipten 4’ünü büsbütün yok olduğunu, 6’sının da önemli tehlike altında bulunduğunu açıkladı. Kesici, gölde yapılan balıklandırma çalışmalarını ‘ekokırım’ olarak nitelendirdi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi’nden emekli öğretim üyesi, hidrobiyolog Dr. Erol Kesici, Eğirdir ve Beyşehir göllerinin bir vakitler hem yörenin hem ülkenin doğal su ve su eserleri kaynağı olduğunu fakat son yıllarda doğal balık tiplerini bulmanın imkansız hale geldiğini tabir etti. Bu göllerin doğal ekosisteminde 10’dan fazla otçul tatlısu balığı yaşadığı yıllarda balıkçı sayısının da 8 bini bulduğunu söyleyen Dr. Kesici, “Otçul balıklar kalmayınca göllerde çok bitki artışı, kirlilik ve kurumalar da yaşandı. Günümüzde bu göllerimizde gerçek balıkçı sayısı 100 civarında. Yıllar evvel adeta balıkların kaynadığı göllerin içi adeta boşaldı. Artık doğal balık avlamak mümkün değil” biçiminde konuştu.

Dr. Kesici, 1970’lerden önce başlatılan ve hala devam eden balıklandırma çalışmalarıyla göllere bırakılan tiplerin istilacı olduğunu vurgularken, dişli Alman balığı, İsrail sazanı, kadife balığı, gümüş balığı üzere etçil çeşitlerin tavuk kümesine bırakılan tilki üzere göldeki doğal balık cinslerinin jenerasyonunun tükenmesine neden olduğunu belirtti ve,  “Etçil olan dişli Alman balığı gölde besin bulamayınca bu kere kendi yavrularını yiyerek (kanibalizm) kendi popülasyonunun da yok olma düzeyine gelmesine neden olmuştur” dedi.

“Etçil balık çeşitleri öteki çeşitlerin popülasyonunun da çok oranda azalmasına neden oldu”

İstilacı etçil çeşitlerin Eğirdir ve Beyşehir göllerinde ‘ekokırım’a neden olduğunu tabir eden Kesici, “İstilacı tipler yerleştikleri ortamın ekolojik özelliklerini değiştirir. Eğirdir ve Beyşehir göllerine aşılanan etçil balık cinsleri de yerli sazangiller üzerinde baskı kurarak 10 cinsin en az 4’ünün kuşağının tükenmesine, başka çeşitlerin popülasyonunun da çok oranda azalmasına neden oldu. Doğal göllerimizin biyolojik olarak yok edilmesine neden olmuştur. Eğirdir’de doğal cinsler kavinne, eğrez, sıraz ve gökçe balıklarının tiplerinin jenerasyonu büsbütün tükenmiştir. Çapak (sazan), sivrisinek, çöpçü, dişli sazancık, tatlısu kolyozu ve kaya balığı çeşitlerinin de kuşakları önemli seviyede tükenme riski altında” dedi ve açıklamasını şu formda sürdürdü:

“Çapari gibisi oltaların göle atılıp çekilmesi adeta birebir vakitte olurdu. Oltalarda salkım halinde kavinneler tutulurdu. Kavinneler tıpkı vakitte son yıllarda bölgede turizmi ve ömrü olumsuz etkileyen gün sinekleriyle beslenirdi. Kavinnelerin kuşağı tükenince yörede gün sineği popülasyonu giderek arttı. Balıklandırma yapılmadan evvel o kadar çok fazlaydı ki göl kıyısında, göle daldırılan ilistir kapla bile tutmak mümkündü.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir