Ekonomim yazarı Aktaş: Memur ve memur emeklileri, yılın ilk 6 ayında TÜFE artışına kıyasla 11 bin 500 lira eksik maaş aldı

Ekonomi muharriri Alaattin Aktaş, “memur ve memur emeklileri, yılın birinci 6 ayında TÜFE artışına kıyasla 11 bin 500 lira eksik maaş aldı” dedi.

Asgari Fiyat Tespit Kurulu, bugün saat 14.00’de üçüncü sefer toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplantının akabinde taban fiyat sayısının muhakkak olacağını söylemişti.

Aktaş, taban ücretlinin yanı sıra memur ve emeklilerin 2023 maaşlarının aşikâr olmasından evvel bu hususla ilgili yazı kaleme aldı. Aktaş, şu tabirleri kullandı:

“Memur ve memur emeklileri bu yılın birinci altı ayı toplamında TÜFE artışına kıyasla tam 11 bin 506 lira eksik maaş aldı. Hesaplama besin enflasyonuna nazaran yapıldığında eksik maaş meblağı 14 bin lirayı da aşıyor.

Kaldı ki bu hesaplamada bir üst vergi dilimine girmekten dolayı net maaşta ortaya çıkan gerileme dikkate alınmadı. Yoksa ocakta 10 bin 750 lira olan maaş birkaç ay içinde üst vergi dilimine girildiği için nominal olarak da azaldı.

Yılın ikinci yarısı için birinci yarıdaki enflasyon farkının yansıtılması ve yüzde 7 artırım yapılmasıyla enflasyon yakalandı. Ancak birinci altı ayda oluşan kayıp giderilmedi ki…

Memur TÜFE’ye nazaran sadece temmuz ve ağustosta artıya geçti, enflasyondan daha yüksek gelir elde etti.

Gıda enflasyonuna nazaran ise temmuz ve ağustosta da artıya geçmek mümkün olmadı.

Bu yıl aralıktaki TÜFE artışının yüzde 3, besin unsurlarındaki fiyat artışının yüzde 5 olacağı varsayımına nazaran ikinci yarıda uğranılacak kayıp TÜFE’ye nazaran yaklaşık 2 bin lira, besin enflasyonuna nazaran 7 bin lira.

Yani şu durumda geçen yılın aralık ayında 10 bin lira maaşı olan bir memur 2022’nin tümünde TÜFE’ye nazaran 13 bin, besin enflasyonuna karşı 22 bin lira kayba uğrayacak.

İşte öncelikle giderilmesi gereken kayıp bu.

Ama bu farkın bir kezde verilmesi de kâfi değil.

Bu enflasyonist ortamda aylarca gerçek olarak eksik maaş ödenmesi üzere bir durum var. Oluşan farkı bir seferde gidermek işte bu yüzden kâfi sayılmamalı.”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir