İpler gerildi, ülkenin cumhurbaşkanı asker sayısını artırma emri verdi! AB ve NATO devrede

Kosova Başbakanı Albin Kurti, NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) Kumandanı Tümgeneral Angelo Michele Ristuccia ve Avrupa Birliği’nin Kosova’daki Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) Şefi Lars Gunnar Wigemark ile bir ortaya geldi.

Başbakanlık Ofisince yapılan açıklamaya nazaran, Başbakan Kurti, KFOR Kumandanı Ristuccia ve EULEX Şefi Wigemark ile başşehir Priştine’deki başbakanlık binasında görüştü.

Görüşmede, “hareket özgürlüğünün tekrar sağlanması ve Kosova’nın hiçbir yolunda barikat olmaması” hususlarında uzlaşıldığı belirtildi.

İÇ GÜVENLİK ELE ALINDI

KFOR ve EULEX ortasındaki yakın işbirliğinin ele alındığı görüşmede, ayrıyeten Kosova’nın kuzeyindeki “suç yapılarının” ülke güvenliğini önemli biçimde etkileyen hareketleri üzerine duruldu.

Açıklamada, “Kosova Cumhuriyeti’nin önceliği olan, vatandaşların barış ve güvenliğine hizmet etmek için kurumlar ortası yakın işbirliğinin ve aksiyonların uyumunun sürdürülmesi konusunda anlaşıldı. Bu toplantıdan çıkan ortak sonuç, hareket özgürlüğünün tekrar sağlanması ve hiçbir yolda barikat olmaması gerektiğidir.” sözlerine yer verildi.

Öte yandan Kosova polisinin, sabah saatlerinde acil ihale yöntemiyle 40 tona kadar ağır yüklerin kaldırılması için özel bir şirketle muahede imzaladığı haberleri basına yansıdı.

KFOR’DAN SORUŞTURMA AÇIKLAMASI

KFOR’dan yapılan açıklamada ise Sırbistan’ın genelkurmay liderini hudut bölgesine göndermesinin akabinde ülkenin kuzeyinde meydana gelen silahlı atak olayının soruşturulduğu belirtildi.

Açıklamada, Kosova’nın kuzeyinde barikatların bulunduğu Zubin Potok’ta dün KFOR devriyelerinden birinin yakınında kimliği bilinmeyen bireyler tarafından ateş açıldığı kaydedilerek, “Yaralı, can yahut mal kaybı yok ve tüm gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışıyoruz.” tabirleri kullanıldı.

ŞARTLARINI AÇIKLADILAR

Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC), Kosova hükümetinin, Patrik Porfirije’nin ülkeye girişine müsaade vermediğini duyurmasının akabinde, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Kosova’yı ziyaret etmek isteyen Patrik Porfirije’den, Kosova’nın kuzeyindeki hata kümelerini destekleyen ve orada kurulan barikatlardan sorumlu kilise üyelerinin aksiyonlarını kınaması istendiği ve ön kaidelerin onaylanması halinde ziyaret müsaadesinin verileceği tabir edildi.

ASKER SAYISINI ARTIRMA EMRİ VERDİ

Sırbistan Savunma Bakanlığı resmi sitesinde yer alan açıklamaya nazaran, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Savunma Bakanı Milos Vucevic ve Genelkurmay Lideri Milan Mojsilovic’e ordudaki özel birliklerdeki asker sayısını artırma buyruğu verdi.

Vucevic, “Ben ve Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic dün akşam, Sırbistan ordusundaki, sayısı 1500 olan ‘özel birlik’ mensuplarının sayısının 2023 sonuna kadar 5000 çıkarılması buyruğunu aldık. Bu 5 bin asker, vatanımızın karşı karşıya olduğu tüm zorluklara cevap vermeye hazır olacak ve ülkemizi sevmeyen, halkımıza ziyan vermek isteyenlerin makûs niyet ve amaçlarını parçalayacak en güçlü ‘yumruk’ olacaktır.” sözlerini kullandı.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasında tansiyon yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması daveti yapmış, Sırbistan, KFOR’a Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında münasebetlerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir