Piyasalar FED ve TCMB kararlarını bekliyor

Dünya genelinde artan faiz oranları ABD ve Avrupa’da bankaları olumsuz etkilerken, hafta boyunca bankalara ait haber akışı hisse piyasalarında sert hareketlerin yaşanmasına sebep oldu. ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflasıyla başlayan süreç Avrupa’da İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası’nın sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurmasıyla daha da şiddetlendi. Kelam konusu haber akışıyla Credit Suisse’in pay fiyatında yüzde 30’a varan düşüşler görülürken, İsviçre Merkez Bankası, krizin önüne geçmek için 54 milyar dolarlık yardım paketi açıkladı. ABD ise ABD Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), bankacılık krizinde ismi geçen bankalardan biri olan First Republic Bank’ın 11 büyük bankadan 30 milyar dolarlık mevduat aldığını duyurdu.

Söz konusu gelişmelerin piyasalardaki risk algısını bir müddetliğine yatıştırdığı görülse de haftanın son süreç gününde krizin şimdi bitmemiş olabileceğine yönelik telaşlarla hisse piyasalarındaki satış baskısı güç kazandı. Para siyasetlerine ait belirsizlikler geçen hafta kıymetli oranda artarken para piyasalarındaki beklentilerde de önemli oynaklık ortaya çıktı. Fed’in gelecek hafta alacağı para siyaseti kararlarına ait fiyatlamalarda yüzde 62 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışına gidileceği varsayım edilirken, yüzde 38 ihtimalle de bankanın faiz artırmayacağı öngörülüyor. Analistler, bankanın para siyaseti adımlarının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının da epeyce kıymetli olduğunu kaydederek, gelecek periyot para siyasetine yönelik ipuçlarının piyasaların tarafı üzerinde tesirli olacağını söyledi. Tahvil piyasalarında kelam konusu risklerle birlikte alış yüklü bir seyir izlenirken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 55 baz puan gerileyerek yüzde 4,40’a indi. Birebir vakitte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararı da bekleniyor.

Enflasyon baskısı bir müddet daha devam edecek

Emtia fiyatları kelam konusu haber akışıyla karışık bir seyir izlerken, Brent petrolün varili geçen hafta yüzde 12 kıymet kaybıyla Nisan 2020’den bu yana en sert düşüşünü kaydederek, haftayı 72,5 dolardan tamamladı. Artan risk algısıyla itimadı liman arayışındaki yatırımcılardan dayanak bulan altının ons fiyatı ise haftalık yüzde 6,5 kıymet çıkarıyla 1.988 dolara çıktı. ABD’de hisse piyasaları geçen hafta karışık bir seyir izlerken, Fed’in çarşamba günkü kararları ve Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar dünya genelinde yatırımcıların odağına yerleşti. Geçen hafta ülkede açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) bilgileri enflasyonda düşüş eğiliminin devam ettiğine işaret ederek risk iştahını desteklese de haftanın devamında açıklanan bilgilerde enflasyon baskısının bir mühlet daha yapışkan kalabileceği sinyali kaygıları artırdı.

Veriler takip edilecek

ABD’de TÜFE şubatta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 6 artarak piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Ülkede ÜFE ise şubatta aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 4,6 artışla beklentilerin altında gerçekleşti. ABD’de konut başlangıçları, şubatta yüzde 9,8 artışla 1 milyon 450 bine yükselerek beklentileri aşarken, birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 11 Mart ile biten haftada 192 bine gerileyerek öngörülerin altında kaldı. Bu gelişmelerle, geçen hafta New York borsasında, S&P 500 yüzde 1,43 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,41 bedel kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,15 geriledi. 20 Mart ile başlayan haftanın data takviminde, salı ikinci el konut satışları, perşembe Chicago ulusal aktivite endeksi ve yeni konut satışları, cuma ise güçlü mal siparişleri ile imalat sanayi ve hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgileri takip edilecek.

‘Banka krizine tedbirlerimiz hazır’

Avrupa borsalarında geçen hafta satış yüklü bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasalardaki karışıklıklara rağmen üç temel siyaset faizini 50’şer baz puan artırdı. Avrupa’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın salı ve çarşamba günü yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağına yerleşti. Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonun çok uzun mühlet çok yüksek düzeylerde kalacağının kestirim edildiği kaydedilerek, piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle kararların bilgi odaklı alınmaya edileceği bildirildi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lagarde, bankacılık krizine ait sorulara, finansal istikrarı korumak için ellerinde değerli araçlar bulunduğu ve gerekmesi halinde bunları kullanmaktan çekinmeyecekleri biçiminde yanıt verdi. Fiyat istikrarı ile finansal istikrarın farklı araçlarla yönetim edilebileceğini belirten Lagarde, para siyasetine ait belirsizlikler nedeniyle bankanın makroekonomik data akışını yakından izleyeceğini tabir etti.

Gözler Merkez Bankası’nda

Yurt içinde geçen hafta BIST 100 endeksi yüzde 4,61 düşüşle 5.136,44 puandan kapanırken, gelecek hafta gözler perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para siyaseti kararlarına çevrildi. Geçen hafta yurt içinde açıklanan datalara nazaran, Türkiye’nin cari süreçler hesabı, ocakta 9 milyar 849 milyon dolar açık verirken, altın ve güç hariç cari süreçler hesabında 2 milyar 602 milyon dolar fazla oluştu. Dolar/TL ise haftayı bir evvelki haftalık kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 19,0186’dan tamamladı. Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” ve not görünümünü “negatif” olarak teyit etti. Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 5.100 ve 5.000 düzeylerinin dayanak, 5.200 ve 5.340 puanın ise direnç olarak öne çıkabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir