Seçim Güvenliği Platformu, AGİT’in seçim güvenliği raporuna dikkat çekti

Seçim Güvenliği Platformu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) seçim güvenliğiyle ilgili raporuna dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “AGİT Raporu, 2023 seçimlerinin adil olması için kamuoyunun tenkit ve baskılarının ne kadar kıymetli olduğunu gözler önüne seriyor” denildi.

Artı Gerçek’in aktardığına nazaran, bakanlıklar, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve partilerin yanında Seçim Güvenliği Platformu ile de görüşen AGİT raporunda, Mart 2022’de TBMM’de kabul edilen seçim kanunu değişikliklerinde AGİT’in evvelki tavsiyelerinin ve görüştükleri kurum ve kuruluşların görüşlerinin değerli bir kısmının dikkate alınmadığını belirtti.

AGİT Raporundan şu sözler yer aldı:

-2018 seçimlerinde vilayet ve ilçe seçim kurulu üyelerinin yüzde 12’si, sandık kurulu üyelerinin yüzde 24’ü, sandık liderlerinin ise fakat yüzde 19’u bayan.
-YSK’nın 11 üyesinden hiçbiri bayan değil.
-7393 Sayılı Kanun, siyasi partilerin parlamento seçimlerine katılabilmeleri için daha katı uygunluk kaideleri getirmiş olup Avrupa Kurulu Venedik Kurulu tarafından çok ve ayrımcı olarak nitelendirildi.
-Seçim kampanyaları finansmanının düzenlenmesinde çeşitli boşluklar bulunuyor.
-Kanun, daha evvel AGİT tavsiyeleri ortasında yer alan seçimlerden evvel rastgele bir orta mali rapor ya da adayların mali raporlarının vaktinde yayınlanmasını sağlamıyor.
-AGİT’in daha evvelki tavsiyesine karşın “hakaret” cürüm olmaya devam etmektedir.
Seçim kampanyaları sırasında medya kanunen tarafsız yayın yapmak ve adaylara eşit erişim sağlamakla yükümlüdür. Keza, kamu ve özel kanallarda fiyatlı siyasi reklamlara müsaade verilmelidir.
-Seçim mevzuatı, seçim sürecinin vatandaşlar ve memleketler arası gözlemciler tarafından izlenmesine gereken imkanı vermemektedir. Anayasa, YSK kararlarının temyizini engellemektedir.

Raporda ortaya konulan çekincelere ek olarak AGİT 2023 genel seçimlerini pahalandırmak için bir Seçim Müşahede Misyonu kurulmasını önerdi.

AGİT üyesi 28 devletten uzun periyodik gözlemcinin yanı sıra seçim günü süreçlerini takip etmek üzere 350 kısa periyodik gözlemcinin görevlendirilmesini talep edecek.

Seçim Güvenliği Platformu, “AGİT Raporu 2018 seçimlerinin adil olmadığı noktasında 2023 seçimlerinin adil olması için kamuoyunun tenkit ve baskılarının ne kadar kıymetli olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ PLATFORMU KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) / Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) / Türk Tabipleri Birliği (TTB) / Tüm Emekliler Sendikası /Elektrik Mühendisleri Odası / Toplumsal Demokrasi Vakfı (SODEV) / Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) / Hak İnisiyatifi Derneği / İnsan Hakları Derneği (İHD) / Kızılırmak Lokal Dernekler Federasyonu / Mülkiyeliler Birliği / ODTÜ Mezunları Derneği / 2025 Avrupa Demokrasi Hareketi (DİEM 25 Türkiye) / Anıtpark Forum / Antikapitalist Müslümanlar / Demokrasi İçin Birlik (DİB) / Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu (DGD) / Hak ve Adalet Platformu / Seçim 2023 Lokal Medya Uyumu / Toplumcu Diş Doktorları / Türkiye Gönüllüleri / Yurttaş Teşebbüsü / Yurttaşlık Derneği. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir