Siparişler kovandan çıkmadan alınıyor, kilogramı 300 TL’den satılıyor

İlkbahardan bu yana kovanlarını çeşitli bölgelere bırakan arıcıların hasadı, bahar yağmurlarının âlâ geçmesinin akabinde tabiattaki bitkilerin Ağustos ayı sonuna kadar canlı olması ve arıların hala uçuşta olmasından ötürü Ağustos ayı sonlarını buldu. Hasat devrinin uzaması randımanı ve rekolteyi yüzde 50 oranında arttırdı.

“HEM HAYVANCILIK HEM DE ARICILIK YAPIYOR”

Akseki’nin Yarpuz mevkiinde arıcılık ve hayvancılık ile uğraşan Ramazan Topaca, bu yıl bal hasadını tamamladıklarını ve geçen yıla nazaran rekoltenin yüzde 50 oranında artış olduğunu söyledi. Kendisinin Manavgat ilçesi Gebece köyünden Akseki’nin yaylalarına hayvanlarını otlatmak için çıktığını anlatan Topaça, “Hayvanlarımı yaz aylarında Akseki’nin Yarpuz Mahallesi Kaklıktaş mevkisine getiriyorum. Tıpkı vakitte arıcılık ile de uğraşıyorum. 60 kovan arılarım var. Bu yıl bal hasadını geç gerçekleştirdik. Geçen yıla nazaran bir ay daha sonra hasat yaptık. Zira havalar yağışlı geçti, çiçek bol oldu. Arılar uçuşta olduğu için hasada geç başladık. Allah rahmet versin bal hasadımız epeyce hoş. Geçen yıllarda kovan başı 10-15 kilo bal alırken bu yıl 20-25 kilo bal aldık. Akseki’nin yaylalarında kekik, sütleğen, şalba, keven üzere yüzlerce bitki var. Bunlar bala katkı yapıyor. Aroması bu yıl daha bir farklı. Kalitenin yüksek olmasının sebebi de kar ve yağmur yağışlarının bölgedeki endemik bitki popülasyonunu artırması. Çiçek çeşitliliği de balın aromasını değiştirip güzelleştiriyor. Ballarımızı bilenler alıyor, kilogramını 300 liradan veriyoruz” dedi.

“YOL ÜZERİNDE SATILAN BAL AKSEKİ BALI DEĞİLDİR”

Akseki balının kovanından çıkmadan satıldığını ve yol üzerinde ’Akseki balı’ diye satılanlara prestij edilmemesi gerektiğini söyleyen Topaca, “Akseki balı yol kenarına çıkmaz. Müşterileri her vakit hazırdır. Kovanlardan çıkmadan sipariş alırız. Yol kenarlarında Akseki dışından gelerek onlarca kişi ’Akseki balı, yayla balı, kekik balı, kara kovan balı’ diye bal satarak insanları kandırıyorlar. Bu ballar mutlaka Akseki balı değildir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir