The Telegraph: Putin yerine geçecek ismi seçti

İngiliz basınının saygın gazetelerinden The Telegraph, Ukrayna Askeri İstihbarat Şefi Kyrylo Budanov’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili flaş argümanını gündeme getirdi.

The Telegraph nazaran Budanov, gazeteye verdiği demeçte, “Putin, 60 yaşındaki Sergei Kiriyenko’yu halefi olarak seçti” dedi.

KİRİYENKO’NUN DEĞİŞEN FELSEFESİ

Kiriyenko’yu “Putin’in sırdaşı” olarak lanse eden The Telegraph, ironik bir dille “Putin’in haleflik planlarını kimse bilmiyor. Lakin Rus önder, 1990’larda Batı liberalizmini desteklerken günümüzde Putin’in otoriterliğini destekleyen ve bu mevzuda felsefi bir seyahat yapan Kiriyenko’ya güveniyor” yorumunda bulundu.

KİRİYENKO, RUSYA TARİHİNE GEÇMİŞ DURUMDA

1998 yıllında, 35 yaşındayken Rusya Başbakanı olarak atanan ve “Rusya’nın en genç Başbakanı” unvanını kazanan Kiriyenko, The Telegraph’a nazaran; Putin’in geçtiğimiz günlerde ilhak ettiği 4 bölgede (Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson) gerçekleştirilen referandumlarda şahsen sorumluluk aldı ve Rusya’nın genişlemesinde büyük rol oynayarak, Putin’in yanındaki yerini daha da sağlamlaştırdı.

KİRİYENKO’NUN HAYATINI DEĞİŞTİREN ATAMA

1998’de yalnızca 4 ay Rusya Başbakanı olarak vazife yapan ve “Kinder Sürpriz” lakabını alan Kiriyenko, bu kısa müddet içinde, Putin’i Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) başına atamasından ötürü hayatını değiştirdi.

“Geleceğin Rusya liderini” atayarak geri kalan mesleğini bir nevi garanti altına almış olan Kiriyenko, Putin’in Devlet Başkanı olmasından sonra da yanından ayrılmadı. Birlikte çalışmaya devam eden ikilinin ortası epeyce düzgün. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir