Kaliteli uyku için öneriler

İSTANBUL (İGFA) – Sağlıklı bir ömrün temel ihtiyaçlarından biri de sağlıklı bir uyku tertipli.

Uykunun insan sıhhatine yararlarına dikkat çekmek hedefiyle her yıl Mart ayında, ilkbahar ekinoksundan evvelki Cuma günü “Dünya Uyku Günü” olarak kutlanıyor.

Yetişkin bir birey, günde ortalama 6-8 saat ortası uyumaya muhtaçlık duyuyor.

TÜRKLER ORTALAMA 6.5 SAAT UYUYOR

Prof. Dr. Emine Esra Okuyucu; 10 dakika içinde uykuya geçilmesi, uyku bölünmelerinin olmaması ve sabah yataktan yenilenmiş olarak kalkılmasının güzel bir uykunun gereklilikleri olduğunu belirterek, kaliteli uyku için şu bilgileri verdi:

  • Kişiden bireye değişmekle birlikte, ortalama uyku mühletinin 6-7 saat olduğu söylenebilir. Türk insanında bu müddet 6.5 saat olarak bulunmuştur. Sağlıklı ömür için kaliteli ve kâfi uyku kaidedir.
  • İyi ve sağlıklı uyku; uykuya geçişin 10 dakika içinde olduğu, uyku bölünmelerinin olmadığı, sabah yataktan yenilenmiş olarak kalktığı durumlar için geçerlidir.
  • Uyku bozuklukları çok ahenge, az ahenge ve bunlara bağlı farklı uyku bozuklukları başlıkları altında kıymetlendirilebilir. Nedenleri ise çok farklılık gösterebilir. Örneğin, depresyonda olan biri çok uyuyabileceği üzere hiç uyuyamayabilir.
  • İyi bir uyku; vücudun çalışma temposunu, motivasyonu ve memnunluk indeksini artırır, iş ve okul hayatındaki muvaffakiyete katkı sağlar.

Bu ortada sabah uyanamamak depresyon belirtisi olabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Okuyucu, “Uyku için uyku hijyeni gereklidir. Yani uyuduğumuz oda ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır. Perdeler gün ışığı girmeyecek halde kapatılmalıdır. Odanın havadar, ses açısından korunaklı olması ülküdür. Uyku odasında cep telefonu, televizyon üzere aletlerin olmaması gerekir. Sağlıklı uyku için kişinin bedensel ve ruhsal olarak dingin olması gerekir. Her gün benzeri saatlerde ahenge alışkanlığı edinilmeli, uyku öncesi dönemde uyarıcı olarak kabul edilen kafein ve gibisi yiyecek-içeceklerden uzak durulmalıdır. Akşam öğünü az ölçüde ve erken saatte yenilmelidir. Öğle uykusu, yetişkin bir birey için gerekli değildir. Erişkin bireyde tek fazlı olan uyku gerçek olandır. Yaşlılar ve çocuklarda ise günde iki-üç seferlik uyku dönemi olağan kabul edilmektedir.
Sabah uyanamama durumunun nedenleri vardır. Mesela, gece sağlıklı uyunmamışsa (örneğin, uyku apne sendromu), gece uykuya geçiş vakti ötelenmişse, kişi geç kalkmayı alışkanlık haline getirmişse yahut depresyondaysa sabah uyanmakta zahmet yaşayabilir. Bu sıkıntıların nedenlerine tahlil bulunarak sabahları uyanamama durumu ortadan kaldırılabilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir