Yazar Ahmet Ümit’in kitabına sansür

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, muharrir Ahmet Ümit‘in ‘Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri’ isimli kitabının muzır ve müstehcen olduğuna karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma sonucu alınan karar sebebiyle kitap lakin içi görülmeyen zarf yahut poşet içinde satılabilecek.

Ahmet Ümit, sansür kararını Twitter hesabından paylaşarak, “Tapınak Fahişeleri isimli kitabıma sansür geldi. Kitap müstehcenmiş… Sanatı, baskıyla engellemek rüzgarı hapsetmeye misal. Asla başaramazsınız” iletisine yer verdi.

Medyascope’dan Senem Büyüktanır’ın haberine nazaran ilgili hususa nazaran yapıtların ön kapaklarına herkesin kolay kolay görüp okuyabileceği büyüklükte “Küçüklere zararlıdır” damgası basılacak.

Damgalanan yapıtla ilgili kısıtlamalar şöyle:

>> Açık stantlarda ve seyyar müvezziler tarafından satılamaz.

>> Dükkanlarda, camekanlarda ve gibisi yerlerde teşhir edilemez.

>> Bir yerden bir yere teşhir niyetiyle açık bir surette nakledilemez ve müvezziler tarafından bunlar için sipariş kabul olunamaz.

>> Gazeteler, mecmualar, duvar ve el ilanları, radyo ve TV ile yahut başka suretlerle ilan edilemez, satışı için reklam ve propaganda yapılamaz.

>> Para mukabili yahut parasız küçüklere gösterilemez, verilemez ve hiçbir suretle okul ve gibisi yerlere sokulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir